Jakie ubranie robocze do pracy?

list Kategoria: Aktualności Dodano: favorite Trafienie: 1543
Jakie ubranie robocze do pracy?

Nie myśl, że solidna odzież robocza jest zarezerwowana jedynie dla profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się remontami czy pracą w warsztacie. Jeśli podczas majsterkowania bierzesz z nich przykład i starasz się wykonać swoje zadania jak najlepiej, w przypadku doboru odzieży również warto brać ich za wzór. Przekonaj się więc, jakie ubrania robocze powinny znaleźć się w twojej garderobie?

Dlaczego warto postawić na ubrania robocze?

W całym tym zamieszaniu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo – jak już ustaliliśmy na wstępie, odzież robocza ma chronić twoje ciało np. przed kłopotliwym zabrudzeniem skóry smarami i innymi preparatami tego typu. Dlatego właśnie tkaniny na ubrania robocze to najczęściej solidne materiały, znacznie wytrzymalsze niż zwykły dżins czy bawełna, jakie stosuje się w tradycyjnych strojach.

To też generuje kolejną zaletę ubrań roboczych – będą ci one służyć przez długi czas. Jeśli jesteś hobbystycznym majsterkowiczem lub regularnie własnoręcznie usuwasz usterki w swoim domu, solidna odzież robocza będzie ci służyć przez długi czas.

Jakie spodnie robocze?

Kolejną zaletą ubrań roboczych jest wygoda użytkowania. Na pierwszy ogień weźmy spodnie robocze. Najczęściej są wyposażone w szereg kieszeni, często mają też troki, dzięki czemu możesz mieć zawsze przy sobie najpotrzebniejsze drobne akcesoria, jak miarka, detektor przewodów itp.

To pozwala na znacznie łatwiejsze operowanie sprzętem i wymianę akcesoriów, niż gdybyś za każdym razem miał je odkładać do skrzynki narzędziowej, a zwłaszcza podczas pracy w trudnodostępnych miejscach np. pod sufitem.

Kolejnym świetnym udogodnieniem, jakie zapewniają spodnie robocze, są ochraniacze na kolana. Przypomnij sobie wszystkie te prace, jakie musiałeś wykonywać w pozycji na kolanach – układanie paneli, płytek czy wreszcie majsterkowanie przy aucie – już po chwili kolana wyraźnie dają znać, że coś tu nie gra. Odzież robocza z ochraniaczami na kolanach wyeliminuje ten problem i w rezultacie ból kolan nie będzie ci doskwierać w trakcie pracy.

Wróćmy jeszcze na moment do kwestii bezpieczeństwa. Czy wiesz, jaka jest kolejna przewaga ubrań roboczych nad zwykłą odzieżą, jaką często stosuje się podczas majsterkowania? Koszule, spodnie czy bluzy tego typu najczęściej przylegają do ciała. Nie są obcisłe, aby nie krępować swobody ruchów, jednak daleko im do luźnej odzieży. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas pracy z ostrymi narzędziami, jak np. piły czy wyrzynarki.

Jakie ubrania robocze kupić?

Twoje absolutne minimum to spodnie – możesz postawić na klasyczny model lub nieco bardziej funkcjonalne ogrodniczki. Te ostatnie mają więcej wygodnych kieszonek i schowków i jednocześnie są bardzo wygodne, więc jeśli taki krój spełnia twoje oczekiwania estetyczne, będzie to strzał w dziesiątkę. Do kompletu dobierz bluzę lub koszulę. Zwróć uwagę na zastosowane tkaniny na ubrania robocze – powinny zawierać znaczną domieszkę bawełny, dzięki czemu odzież robocza będzie miła w dotyku.

Jeśli majsterkujesz na zewnątrz lub twój warsztat nie jest ogrzewany, dobrym dodatkiem do odzieży roboczej będzie kurtka lub kamizelka. W praktyce szczególnie dobrze sprawdza się ten ostatni element garderoby – kamizelki zapewniają komfort termiczny i jednocześnie są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dodatkowo najczęściej mają wiele kieszonek i schowków, które doceni każdy majsterkowicz, który lubi mieć pod ręką wszystkie najważniejsze akcesoria.

Dodatkowe akcesoria robocze - na co warto postawić?

W twoim podstawowym wyposażeniu warsztatowym nie może zabraknąć rękawic ochronnych. Nie chcesz przecież ryzykować kłopotliwych do usunięcia zabrudzeń ze smaru czy otarć lub skaleczeń. Tu musimy jednak wprowadzić pewne rozróżnienie.

Rękawice robocze, czyli takie, które zabezpieczą cię jedynie przed zabrudzeniami, to popularne wampirki. Rękawice tego typu od wewnętrznej strony pokrywane są warstwą czerwonej gumy (stąd ich nazwa). Rękawice ochronne, czyli te, które chronią również przed skaleczeniami czy wysoką temperaturą, dzieli się na kilka klas i przyjmuje się, że w domowych pracach, gdzie ryzyko skaleczenia jest raczej niewielkie, wystarczą rękawice ochronne pierwszej klasy.

Do tego kompletu koniecznie dodaj także okulary ochronne. Będą bardzo przydatne podczas wiercenia otworów w ścianach, suficie, czy w trakcie docinania różnych materiałów wykończeniowych, kiedy to istnieje ryzyko, że niewielkie drobinki dostaną ci się do oczu.

Wybór okularów jest uzależniony od charakteru prac, jakie będziesz prowadzić. Okulary odpryskowe mogą do złudzenia przypominać sportowe okulary przeciwsłoneczne – w takim przypadku są wyposażone również w filtr UV i są idealnym rozwiązaniem, jeśli planujesz prace w pełnym słońcu. Podczas działań w miejscach trudnodostępnych np. pod sufitem, co wymaga przyjęcia niedogodnej pozycji i unoszenia głowy, dobrym patentem będą okulary wyposażone w gumkę.

Jeśli twoje majsterkowanie to coś więcej, niż tylko hobbystyczne naprawy, warto rozważyć zakup obuwia roboczego. Buty BHP tego typu mają najczęściej wzmacniane noski i pięty, co chroni przed bolesnymi uderzeniami. Dodatkowo ich podeszwa jest wzmacniana i pokryta antypoślizgową gumą. To zabezpiecza przed poślizgnięciem się na zabrudzonej nawierzchni.

Na koniec warto zaznaczyć, że tkaniny na ubrania robocze nie zabezpieczają w pełni twojego ciała przed działaniem szkodliwych środków czy wysokich temperatur. W domowych zastosowaniach i podczas majsterkowania nie stosuje się profesjonalnych ubrań ochronnych, dlatego pamiętaj o zachowaniu rozwagi.

Powiązane przez tagi

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień